Historia Koła PZW 119 Sieraków
-
23 marca 2023, 12:35
-
12 minut czytania
-
Koło PZW nr 119 Sieraków
O nas
Powiadom znajomego:
O nas
Historia koła PZW Sieraków
Początki wędkarstwa amatorskiego , jeszcze niezorganizowanego, na terenie miasta i gminy Sieraków datowane są już w okresie międzywojennym. Ryby łowiło wielu mieszkańców naszego miasteczka, ale na jako takich wędkarzy pisali się koledzy: Henryk Intek i Franciszek Zalewski. Nie byli oni nigdzie zrzeszeni. Podczas okupacji hitlerowskiej obowiązywał zakaz wędkowania dla Polaków.
Po wojnie sytuacja zmieniła się diametralnie. Okolice bogate w wody, o pięknych terenach rekreacyjnych stawiały wiele możliwości wędkowania nie tylko w jeziorach, ale także wtedy na bardzo czystej rzece Warcie.
Po wojnie rzeka Warta została podzielona na dwa obwody wędkarskie na odcinku miejskim sierakowskim:
- od mostu w górę rzeki – obwód nr 104
- od mostu w dół rzeki – obwód nr 105.
Dzierżawca tych odcinków rybackich był pan Bernard Olewski.
Jeziora należały do Dyrekcji Lasów Państwowych. Wydzierżawili je prywatni rybacy:
- jez. Lutomskie – Leon Kęsicki,
- jez. Górskie, Jaroszewskie, Krwawe, Wydrzno, Okienko, Głębokie i Wielkie – Franciszek Moliński,
- jez. Kłosowskie, Lichwin, Bucharzewskie – Józef Kłosowski (stąd nazwa jez. Kłosowskie),
- jez. Lesionki – właścicielem był Alfons Napierała, od którego wodę dzierżawił Michał Biniaś,
- jez. Ławica, Junikowo, Chalin – Franciszek Pyszny,
- jez. Śremskie, Mały Chalin – Antoni Basiński.
Powstanie pierwszej zorganizowanej grupy wędkarzy na terenie miasta i gminy Sieraków datuje się na 20 kwiecień 1946 roku.
Pierwsza grupa wędkarzy zorganizowała się w kole, którego pierwotna nazwa brzmiała Koło Wędkarskie w Sierakowie.
Zmiana nazwy na dotychczasową nastąpiła w roku 1947.
Pierwszym Prezesem Koła Wędkarskiego w Sierakowie był Jan Kubiak z zawodu krawiec. Sekretarzem został Henryk Intek, a skarbnikiem Jan Gromadecki.
W 1946 roku do koła należało 46 członków.
Powołanie organizacji zrzeszającej wędkarzy z terenu Sierakowa wynikało z inwencji Henryka Intka i i miało na celu prawne uregulowanie amatorskiego połowu ryb.
Do członków założycielei należeli m.innymi: Stefan Mikołajczak, Paweł Mamet, Jan Lerczak, Leon Szymanowicz, Stansław Drózd, Teodor Borowiak, Bernard Giersberg, Andrzej Kuchta, Bernard Musiał.
Mniej więcej od kwietnia 1947 roku używa się nazwy koła , jako PZW. W tym czasie ukonstytuował się nowy zarząd w składzie:
Prezes – Henryk Intek,
Sekretarz – Konstatnty Hips,
Gospodarz – Teodor Borowiak,
Strażnik wodny – ojciec Leona Szymanowicza.
Niezależnie z ramienia Zarządu Okręgu strażnikiem był Franciszek Jęczmyszek.
Zebrania odbywały się w świetlicy tartaku przy ul. Wronieckiej. Pierwsze zebrania były w lokalu prywatnym u szewca Teodora Borowiaka. Wędkarze w tym okresie okazywali się legitymacjami jednorazowymi, ważnymi na 1 sezon. Nie organizowano wspólnych zawodów wędkarskich. W 1947 roku liczba członków wzrosła do ponad 80 osób. W 1947 roku 104 odcinek Warty przejęło PZW i ustanowiła gospodarza ze swojego ramienia – Józefa Kłosowskiego.
W tym okresie sprzęt wędkarski był bardzo prymitywny, nie było żyłki nylonowej, a łowiło się na jedwabną nić, sznurki, drelich, włosie końskie, żyłki naturalne z czaplich nóżek. Kije były leszczynowe i sosnowe. Haczyki normalne. Spławiki z kory, gęsich piór…. Przynęty – ziemniak gotowany, robaki, pszenica, kasza, dżdżownice. Nie stosowano dokarmiania ryb, czy tez zanęty. Wody obfitowały w rybę m.in. pstrągi, cetry, jelce, brzany, klenie, jazie, sumy, leszcze, bolenie.
W 1947 roku Henryk Lubik na jez. Jaroszewskim złowił szczupaka o wadze 8,5 kg. Szczupak ten był później wystawiony u fotografa Bronisława Lachowicza na wystawie i była to pierwsza reklama koła PZW.
W tym czasie strażnik w kole miał karabin, ponieważ grasowały gangi kłusownicze, z którymi walczyło koło wędkarskie.
W 1948 roku koło liczyło już ponad 150 członków. Przejęto 105 odcinek Warty, a w wyniku reformy rolnej PZW otrzymało jez. Lesioneckie. Zarząd koła był bez zmian. Na jez. Lesionki stosowano odłowy kontrolne. Z 8 ha złowiono – 200 kg lina, 200 kg szczupaka, 16 kg węgorzy.
W 1949 roku liczba członków wzrosła do ponad 300 osób. Zarząd utrzymywał się nadal bez zmian. Na bazie PNZ (Państwowych Nieruchomości Ziemskich) powstały PGR. Pierwszym dyrektorem PGRyb w Lutomiu był Leon Kęsicki. PGRyb przejęły wszystkie wody, oprócz Warty. Nie było zawodów wędkarskich.
W 1951 roku, koło liczyło 350 członków, w tym roku zorganizowano pierwsze zawody wędkarskie, które wygrał Hubert Korbik – złowił węgorza.
W 1952 roku w zarządzie nastąpiła zmiana – skarbnikiem został Jan Lerczak, w tym roku zanotowano tez rekordowy połów boleni na Warcie. Marian Kaczmarek złowił ich aż 370 sztuk.
W 1953 roku nastąpiły zmiany w zarządzie. Nowym prezesem został Zenon Kędziora, a Henryk Intek tworzy nowe koło w Międzychodzie. Skarbnikiem wybrany zostaje Gracjan Lubik.
Zorganizowano, na hipodromie PSO, zawody spinningowe na odległość i do celu, które wygrał Zenon Kędziora.
W 1955 roku koło liczyło 360 członków, zanotowano zmiany w zarządzie. Nowym prezesem został Franciszek Augustyniak, v-ce prezesem – Stanisław Szlachetko, a skarbnikiem Gracjan Lubik. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został Bernard musiał.
W 1956 roku koło liczy 305 członków, nowym sekretarzem koła zostaje Teodor Borowiak.
W 1959 roku następują zmiany z zarządzie koła prezesem zostaje Zenon Kędziora, sekretarzem – Teodor Borowiak, gospodarzem – Stanisław Szlachetko. Organizacja liczy 284 członków.
Na 1 maja zorganizowano zawody wędkarskie rozpoczynające sezon.
W 1960 roku nastąpiła zmian w zarządzie skarbnikiem został – Marian Nachman.
W 1961 roku zanotowano zasadnicze zmiany w zarządzie:
Prezes – Franciszek Augustyniak, Skarbnik – Piotr Bandurowicz, Sekretarz – Zygmunt Mikołajczak,
v-ce prezes – Stanisław Szlachetko, gospodarz – Józef Barszczewski.
W tym roku zorganizowano ogólnopolską zbiórkę pieniędzy na budowę Technikum Rybackiego. Sprzedawano tzw „cegiełki”. Fundatorem szkoły jest PZW.
Zorganizowano zabawę taneczną w Sali miejskiej widowiskowej przy ul.Chrobrego nazywanej wtedy „Heinzelka”. Za kurtyną ciągnięto losy – nagrody na wędkę. Były kotyliony. Na zabawie grał zespół rodzinny Wachoczów – też wędkarze. Cały dochód z zabawy przeznaczony był na działalność Koła PZW. Bufet prowadził Piotr Bandurowicz, a gospodarzem na zabawie był Aleksander Skadorwa. Zabawy były dla wszystkich.
W 1962 roku odnotowano zmiany w zarządzie. V-ce prezesem został Stefan Lubik, a skarbnikiem – Mieczysław Żelachowski. Koło liczy 304 członków.
W 1963 roku sekretarzem zostaje Jan Freis, skarbnikiem – Jan Nachman. Z okazji 1 maja PZW zorganizowało zabawę taneczną i zawody wędkarskie na otwarcie sezonu wędkarskiego.
Koło liczyło 236 członków, składka członkowska wynosiła 50 zł + 15 zł na jeziora PGRyb.
W 1964 roku nowym skarbnikiem zostaje Aleksander Skadorwa. Powstaje sekcja spinningowa, a jej szefem jest Zenon Kędziora.
W 1965 roku powołano do pracy koło „Straż Ochrony Przyrody”. Przewodniczącym tej straży zostaje Mieczysław Kłosiński.
W 1966 roku koło liczy 270 członków. Bierze dwukrotnie udział w okręgowych zawodach wędkarskich we Wronkach. W tym roku na v-ce prezesa powołano Zdzisława Kwietnia.
W 1967 roku koło liczy 337 członków. Przy zarządzie PZW powołano jednostkę ORMO ds. wodnych. Pierwszym komendantem tej jednostki zostaje Florian grupa. Jednostka liczy 15 członków.
W 1969 roku PZW liczyło 337 członków w tym: młodzieży 44, emerytów – 64, umysłowych – 37, fizycznych – 192. Zarybione zostało jez. Lesionki: 210 kg karpia kroczka, 100 kg – węgorza. W tym roku odbyło się 6 zebrań plenarnych i 11 posiedzeń zarządu.
Powołana została komisja egzaminacyjna w składzie: Przewodniczący – Zenon Kędziora, sekretarz Henryk Makowiak, Członkowie: Romuald Szczechowiak, Eugeniusz Śliwiński. Zorganizowano 2 razy zawody gruntowe.
W 1973 roku dnia 4 lutego odbyły się wybory, ustanowiono nowe władze:
Prezes – Stefan lubik, v-ce prezes – Jan Ceglarski i Mieczysław Żelachowski, sekretarz – Franciszek Stachowiak, Skarbnik – Piotr Bandurowicz, gospodarz – Aleksander Skadorwa.
Komisja rewizyjna: przewodniczący – Dura Kazimierz.
Sąd organizacyjny: przewodniczący – Antoni Lubik.
W tym roku przeprowadzono 3 zawody wędkarskie.
W 1977 roku dnia 6 lutego wybrano nowe władze Koła PZW. Zmiany nastąpiły tylko wśród członków koła, nowym przewodniczącym komisji rewizyjnej został Marian Kosicki.
Skład Zarządu Koła PZW w Sierakowie na kadencję 2022-2026
Jarosław Nowak Prezes
Andrzej Ampuła Zastępca Prezesa
Grzegorz Augustyniak Sekretarz
Sylwia Nowak Skarbnik
Michał Prudzienica Gospodarz Koła
Andriej Burak Z-ca Gospodarza
Jakub Nowak Sędzia Główny
Ferdynand Szczepański Członek Zarządu
Tomasz Wiśniewski Prezes Honorowy
Skład Komisji Rewizyjnej Koła PZW w Sierakowie
Artur Jurgowiak Przewodniczący
Przemysław Szczepański Sekretarz
Roman Kubicki Członek
Sąd koleżeński
Sebastian Kozłowski Przewodniczący
Andrzej Leciej Członek
Leszek Płóciennik Członek
Komisja Zarybieniowa
Leszek Płóciennik Przewodniczący
Jarosław Ławniczak Członek
Andrzej Samul Członek